Přiznám se, že jsem skoro 4 měsíce neseděl na kole. Dříve jsem se v zimě snažil jezdit, ale jak jsem starší, začal jsem se více věnovat běžkařské turistice. Letošní běžkařská sezóna se náramně vydařila. Sněhu bylo dostatek, takže se mi po odpoledních povedlo najezdit slušnou porci kilometrů. Škoda jen, že ten sníh vzal tak rychle za své. Trochu nám teda tu sezónu kazily různé nesmyslné zákazy, ale to je zase jiný příběh…

Každopádně, abych pouze nerozjímal, připojím také pár postřehů ohledně běžkařského vybavení.

Už jsem to zvažoval delší dobu, ale až ke konci sezóny jsem k tomu našel odvahu. Přešel jsem z vázání SNS Pilot na Prolink. Konkrétně jsem vyměnil boty Salomon SNS pilot za boty Salomon Prolink. Lyže Salomon Skate s vázáním SNS pilot za Fischer s vázáním IFC Turnamic. Hříšná to kombinace, boty Salomon a lyže Fischer.

Ano, je to pravda, Prolinkové Salomon boty jsou kompatibilní s NNN vázáním IFC Turnamic! 

Přestože jsem výměnu uskutečnil až v průběhu února, stačil jsem na tom nabruslit ještě nějakých 150 km a hodnocení je následovné..

První vyjížďku jsem z toho byl trochu rozpačitý, přeci jenom mi pocitově chyběla druhá hrazdička pilotu, která přitahuje lyži k botě. Více jsem se musel začít soustředit na nasazení do skluzu. Před druhou vyjížďkou jsem tedy mírně změnil polohu vázání k těžišti lyže. Tohle je opravdu perfektní. S novým vázáním Turnamic je to otázkou minuty. Odjistí se západka a vázání se po integrované IFC liště mírně posune dopředu nebo dozadu.

Já jsem posunul o jednu polohu více dopředu, tedy oproti těžišti blíže ke špičce lyže. Nevím, možná jsem si jen na vázání postupně zvyknul, ale od dalších vyjížděk už to byla jen čistá radost. Dokonce mi přijde, že nyní lépe jezdím 1:1, což přisuzuji té nutnosti se více soustředit na nasazení do skluzu.

Svou roli jistě sehrály i nové lyže. Nejdříve mě trochu vyděsilo, že Fischery nemají žádné hrany. V servisu, kde jsem nové běžky nechával napustit, nad tím kroutili hlavou, jak to půjde na tvrdém podkladu. Nevím, čím to je, možná jak píšou, že s Prolinkem je lepší „cit pro sníh“, ale můj dojem je takový, že nyní mám naopak na tvrdém podkladu lepší kontrolu a méně při odrazu podkluzuji. Taky mi to nedalo a porovnal jsem se to u kamaráda, jak vypadá top model od Fischera (RCS)..a ani ten nemá žádnou hranu. Fischery prostě nemají hrany (Salomon, Atomic, Madshus atd. opravdu mají výraznou hranou).

Připojuji pár fotek z běžkařských výletů v Krušných horách.