Rámové brašny od Arsenalu – docela zklamání

Letošní korunu Krušných hor jsem chtěl jet více nalehko zabaleno dle bikepackingových trendů. Už delší dobou se probírám webem a zkoumám nabízené produkty v této kategorii.

Jako obvykle jsem ale začal řešit nákupy moc pozdě a když jsem zjistil, že Acepak nemá dostupné mnou vyhlídnuté produkty, řekl jsem si, proč nevyzkoušet levné brašny od Arsenalu. Ostatně Arsenal vozím dlouhá léta, vždy jsem byl spokojený a dokonce jsem se k Arsenalu vracel, když jsem se spálil s produktem od Vaude (opravdu drahé brašny nepřežily první výjezd).


Řídítková brašna

Materiál, objem i provedení brašny samotné odpovídá ceně a je bez problémů. Do brašny jsem balil celtu Hannah Skyline 4, pyžamo a ponožkoboty, na brašnu jsem připínal složenou samonafukovací karimatku.

Co však není bez problémů, je upínací systém. Brašna má dva upínací pásky na každé straně, jeden žlutý silnější na přichycení k řídítkům, druhý slabší na přitažení a zafixování.

Bohužel jsem nenašel způsob, jak brašnu spolehlivě na řídítka připevnit. Možná je na vině i titěrný a nepoužitelný návod. Dorazilo mě, že slabší „fixovací“ popruhy nejsou zakončeny zapínací sponu ale provlékací! Ta v kombinaci s krátkým popruhem vytvořila v mé hlavě mentální bariéru..“tohle fakt v terénu řešit nechci“.

Titěrné popruhy, distanční podložky a provlékací přezka

Vyřešil jsem to návštěvou švadlenky, nákupem pořádných popruhů a zacvakávacích přezek. Popruhy, které jsem ušil, celkem spolehlivě brašnu v kombinaci se žlutým popruhem drží.


Ušité popruhy se zacvakávací přezkou pro upnutí na řídítka.

Sice to mačká bovdeny, protože dodané distanční podložky jsou nepoužitelné, ale dá se s tím jet. No když někde seženu pořádné podložky a upínací systém doladím v garáži, možná budu brašnu pár let používat. Objem je dobrý a materiál samotné brašny vypadá, že něco snese.


Originální popruh pro přitažení na řídítka a dodávané distanční podložky


Výrobek:  řídítková brašna Arsenal Art. 601, cena cca 890,- Kč

Doba užívání: 4 dny, cca 350 km

Plusy: odolný materiál těla brašny, dostatek poutek pro protažení ušitých popruhů, objem tak akorát

Mínusy: špatný upínací systém na řídítka, nepoužitelný návod


Horní Rámová brašna

Tady také platí, že provedení brašny samotné odpovídá ceně a tak dále.


Popruhy na přitažení k rámu jsou ok

Horní část na telefon se uzavírá širokým suchým zipem

Dobré je očko na provléknutí kabelu ven. Vezl jsem ještě brašnu (z decathlonu) na představci s telefonem, takže jsem do rámovky od Arsenalu dal power banku, natáhl kablík a za jízdy jsem bez problémů dobíjel.

Otvor pro vytažení kabelu ven z brašny

Přední pásek vypadá krátký, ale dosáhl a šel zapnout

Po namontování nevypadala brašna moc pevně a stabilně. Přesto naložená držela ok. Bylo jen občas potřeba brašnu na rámu trochu porovnat. Docela mi vadilo, že jsem do brašny „kopal“ koleny během jízdy ze sedla, ale to asi bude problém každého výrobku umístěného v tomto místě rámu s danou geometrií.


Výrobek:  brašna na horní trubku Arsenal Art. 520, cena cca 300,- Kč

Doba užívání: 4 dny, cca 350 km

Plusy: odolný materiál těla brašny, otvor pro vytažení kabelu

Mínusy: mohla by být trošku užší, aby nepřekážela při šlapání kolenům


Rámová brašna

Padne do mého kola tak akorát, samozřejmě je nutné demontovat oba košíky na bidony. Materiál a provedení samotné brašny je ok. Brašna má další vnitřní brašnu o shodném tvaru, kterou lze vyjmout, zabalit do ní a jen jí vložit dovnitř.

Díra již z výroby opět naznačuje „nebude na mě moc spolehnutí“

Bohužel provedení vnitřní brašny je nekvalitní a švy (spoje) povolily již při balení před vyjetím.

Kamenem úrazu u této brašny je opět v upevnění na rám. Nevím, jestli jsem poslední, kdo jezdí s přesmykačem, ale jediný horizontální popruh je přesně v místě, kde obvykle bývá, a je i na mém kole.

Konflikt s přesmykačem..

Popruh bohužel není možné posunout, je přišit na pevno. Nějak jsem to na kolo napral,..brašnu zmáčknul a popruh provléknul  pod lankem..no, ještě dvakrát a popruh bude asi nepoužitelný. Ostatní výrobci to řeší více oky, když popruh je odnímatelný a se dá posouvat. Při jízdě to drželo ok a do brašny jsem zabalil vše potřebné.


Výrobek:  rámová brašna Arsenal Art. 515, cena cca 450,- Kč

Doba užívání: 4 dny, cca 350 km

Plusy: vyjímatelná vnitřní brašna umožňuje vybalit a zabalit bez demontáže brašny či přehrabování

Mínusy: špatná konstrukce vertikálního upínání, nekvalitní provedení vnitřní brašny


Brašny několika denní vyjížďku přežily, ale spolehnout se na ně v těžších podmínkách nelze. Značce fandím, za rozumnou cenu jsem vždy dostal odpovídající produkt. Brašny jsem chtěl vyzkoušet hlavně z tohoto důvodu. Neočekával jsem, že provedení bude jako u 3x (a více) dražších produktů, ale tohle mě zklamalo. Základní konstrukční problémy v upnutí brašen jsou naprosto nepochopitelné a zbytečné.

Když to zhodnotím celkově, mám z toho takovou divnou pachuť. Nevím, kde v Arsenalu udělali chybu…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *