Letošní korunu Krušných hor jsem chtěl jet více nalehko zabaleno dle bikepackingových trendů. Už delší dobou se probírám webem a zkoumám nabízené produkty v této kategorii.

Jako obvykle jsem ale začal řešit nákupy moc pozdě a když jsem zjistil, že Acepak nemá dostupné mnou vyhlídnuté produkty, řekl jsem si, proč nevyzkoušet levné brašny od Arsenalu. Ostatně Arsenal vozím dlouhá léta, vždy jsem byl spokojený a dokonce jsem se k Arsenalu vracel, když jsem se spálil s produktem od Vaude (opravdu drahé brašny nepřežily první výjezd).

Řídítková brašna

Materiál, objem i provedení brašny samotné odpovídá ceně a je bez problémů. Do brašny jsem balil celtu Hannah Skyline 4, pyžamo a ponožkoboty, na brašnu jsem připínal složenou samonafukovací karimatku.

Co však není bez problémů, je upínací systém. Brašna má dva upínací pásky na každé straně, jeden žlutý silnější na přichycení k řídítkům, druhý slabší na přitažení a zafixování.

Bohužel jsem nenašel způsob, jak brašnu spolehlivě na řídítka připevnit. Možná je na vině i titěrný a nepoužitelný návod. Dorazilo mě, že slabší „fixovací“ popruhy nejsou zakončeny zapínací ale provlékací sponou! Navíc je to celé takové malé, složitě použitelné. V kombinaci s krátkým popruhem to vytvořilo v mé hlavě mentální bariéru..“tohle fakt v terénu řešit nechci“.

Vyřešil jsem to návštěvou švadlenky, nákupem pořádných popruhů a zacvakávacích přezek. Popruhy, které jsem ušil, celkem spolehlivě brašnu v kombinaci se žlutým popruhem drží.


Originální popruh pro přitažení na řídítka a dodávané distanční podložky


Titěrné popruhy, distanční podložky a provlékací přezka


Ušité popruhy se zacvakávací přezkou pro upnutí na řídítka.

Sice to mačká bovdeny, protože dodané distanční podložky jsou nepoužitelné, ale dá se s tím jet. No když někde seženu pořádné podložky a upínací systém doladím v garáži, možná budu brašnu pár let používat. Objem je dobrý a materiál samotné brašny vypadá, že něco snese.

Horní Rámová brašna

Tady také platí, že provedení brašny samotné odpovídá ceně a tak dále. Horní část na telefon se uzavírá širokým suchým zipem.

Dobré je očko na provléknutí kabelu ven. Vezl jsem ještě brašnu (z decathlonu) na představci s telefonem, takže jsem do rámovky od Arsenalu dal power banku, natáhl kablík a za jízdy jsem bez problémů dobíjel.

Přední pásek vypadá krátký, ale dosáhl a šel zapnout. Po namontování nevypadala brašna moc pevně a stabilně. Přesto naložená držela ok. Bylo jen občas potřeba brašnu na rámu trochu porovnat. Docela mi vadilo, že jsem do brašny „kopal“ koleny během jízdy ze sedla, ale to asi bude problém každého výrobku umístěného v tomto místě rámu s danou geometrií.

Rámová brašna

Padne do mého kola tak akorát, samozřejmě je nutné demontovat oba košíky na bidony. Materiál a provedení samotné brašny je ok. Brašna má další vnitřní brašnu o shodném tvaru, kterou lze vyjmout, zabalit do ní a jen jí vložit dovnitř. Bohužel provedení vnitřní brašny je nekvalitní a švy (spoje) povolily již při balení před vyjetím.

Kamenem úrazu u této brašny je opět v upevnění na rám. Nevím, jestli jsem poslední, kdo jezdí s přesmykačem, ale jediný horizontální popruh je přesně v místě, kde obvykle bývá, a je i na mém kole.


Konflikt s přesmykačem..

Popruh bohužel není možné posunout, je přišit na pevno. Nějak jsem to na kolo napral,..brašnu zmáčknul a popruh provléknul  pod lankem..no, ještě dvakrát a popruh bude asi nepoužitelný. Ostatní výrobci to řeší více oky, když popruh je odnímatelný a se dá posouvat. Při jízdě to drželo ok a do brašny jsem zabalil vše potřebné.


Brašny několika denní vyjížďku přežily, ale spolehnout se na ně v těžších podmínkách nelze. Značce fandím, za rozumnou cenu jsem vždy dostal odpovídající produkt. Brašny jsem chtěl vyzkoušet hlavně z tohoto důvodu. Neočekával jsem, že provedení bude jako u 3x (a více) dražších produktů, ale tohle mě zklamalo. Základní konstrukční problémy v upnutí brašen jsou naprosto nepochopitelné a zbytečné.

Když to zhodnotím celkově, mám z toho takovou divnou pachuť. Nevím, kde v Arsenalu udělali chybu…