Před časem jsem začal řešit, co naložit na nosič místo cyklo-stanu či neskladné umělé plachty. Nejprve jsem spřádal plány koupit materiál a ochranu proti dešti si ušít, pak jsem ale narazil na produkt českého výrobce outdoorového vybavení Hannah Skyline 4.

Skyline je obdélníková celta (ok, není to celta, ale říkám tomu celta) vyrobená z polyesteru, shodného materiálu jaký se používá pro šití tropik stanů. Hannah vyrábí dvě varianty 2 a 4, přičemž číslice pravděpodobně naznačuje, kolik lidí se pod plachtu vměstná.

Níže uvedené zkušenosti jsou z používání Hannah Skyline 4.


Jaké byly mé požadavky:

universálnost
dostatečný vodní sloupec
nízká váha a rozměr
kapacita cca 4 lidi

V rámci koupě jsem dostal:

plachtu 440 x 350 cm “s maskáčovým vzorem“ v obalu
vypínací provázky a kolíky


Zkušenosti:

Občas se v nějaké diskuzi dočtu, jak kdo testuje nepromokavost, že není sloupec jako sloupec apod. Mohu všechny ujistit, že tato plachta je spolehlivě nepromokavá a to i v místech podlepeného šití. Přečkali jsme pod ní v suchu i zuřivé letní alpské bouře.

V extrémních podmínkách je dobré dopředu promyslet umístnění a ukotvení, přece jenom se jedná o cca 15 m2. Pokud jsme čekali fofr a přívalový déšť, většinou jsme se pokoušeli celtu stavět u nějakého plotu, do tvaru pravoúhlého trojúhelníku, když stěna kolmo k zemi a se překrývala s podlážkou a stěna s ostrým úhlem byla vypnutá pro dostatečný odtok vody a většinou se pod ní vešla i kola. Podlážkou?..Ano, když nás jede více, vždy někdo sebou nakonec vezme PS/PE (polyester s polyethylenovým potahem a křížovou vazbou) plachtu. A pokud čekáme extrémní počasí, stavíme to s PS/PE plachtou jako podlážkou. Pro upřesnění (PS / PE plachta) není součástí výrobku Skyline, dá se ale koupit v každých stavebninách.

Pod dobře postavenou celtou jsme neměli problém přečkat příval v pěti lidech včetně kol. Pod plachtou postavenou klasicky do áčka jsme spali i v šesti.

Extrémní počasí odhalilo snad jedinou nevýhodu, a to je poměrně malý počet poutek na velký rozměr celty. Ve velkém větru by to chtělo, minimálně po dlouhé straně, mít možnost celtu lépe ukotvit, jedno poutko uprostřed délky 4,5 metru je málo.

Váhová bilance je poměrně jednoduchá cca 1,5 kg Skyline (celta + vypínací provázky + 30m lana + kolíky) + cca 1 kg PS/PE plachta  / 5 osob= 0,5 kg na pohodlné spaní jedné osoby (většinou nás jede kolem pěti) = paráda!

K celtě je potřeba dokoupit nějaké lano (např. para šňůru v army shopu) pro vypínání do áčka. Celá výbava (bez PS/PE plachty) se v obalu dohromady s celtou dá jednoduše přidělat k řídítkům pomocí poutek na obalu a jednoho gumicuku.

Pokud zmokne či se zapotí, je celta rychle suchá. Montáž zabalené celty na nosič kola je s ohledem na rozměr bez problémů, většinou ji šoupnu pod gumicuk na vrh kapes nebo na přední řídítka. Provedení výrobku je bez problémů. Během užívání se mi sice povedlo utrhnout dvě poutka, to však spíše přisuzuji přehnanému úsilí při vypínání v divokých podmínkách. Podšil a přišil jsem je zpět na stroji a drží lepé než z výroby.

Kromě využití celty jako přístřešku jsem jí použil dále např. na zakrytí kol vedle obytného auta; jako stříšku nad posezením v kempu; místo tropika stanu v úmorném vedru, když vnitřek stanu jsem postavil jako moskytiéru pod celtu (viz. foto, vnitřek stanu je Ferrino Chaos 220 x 160 mm, celta před stanem je 180 x 180 mm); vypnutou naplocho jako ochranu proti slunci apod.

Z celty jsem stále nadšený a beru jí kdekoliv sebou.


Výrobek:  Hannah Skyline 4, cena cca 1.200,- Kč

Doba užívání: > 3 roky

Plusy: voděodolnost, váha, 100% plní požadovanou fci

Mínusy: malý počet ok po delší straně